BEZPIECZNA BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA

Zasady bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego kontynuuje kampanię edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa finansowego w bankowości elektronicznej. Na swojej stronie internetowej (www.knf.gov.pl) przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci. Poniżej zamieszczone zostały podstawowe zasady wskazane przez KNF.

 1. Nie udostępniaj nikomu loginu i hasła do systemu bankowości elektronicznej.
 2. Cyklicznie zmieniaj hasło do logowania w systemie bankowości elektronicznej.
 3. Nie otwieraj podejrzanych linków w otrzymanych wiadomościach e-mail i SMS.
 4. Zainstaluj i aktualizuj oprogramowanie antywirusowe, które może uchronić komputer i urządzenia mobilne przed wirusami oraz oprogramowaniem szpiegującym. Na bieżąco aktualizuj system operacyjny urządzenia oraz cyklicznie skanuj każde urządzenie programem antywirusowym.
 5. Cyklicznie sprawdzaj, czy numery rachunków w przelewach zdefiniowanych nie uległy podmianie.
 6. Przed potwierdzeniem transakcji zawsze weryfikuj zgodność numeru konta, na które przelewasz środki pieniężne z numerem odbiorcy oraz numerem, który jest w kodzie potwierdzającymtransakcję, przekazanym z wykorzystaniem SMS(jeżeli ta funkcjonalność jest udostępniona).
 7. Na bieżąco przeglądaj historię rachunku i operacji na każdej karcie płatniczej pod kątem podejrzanych transakcji. Jeżeli jest to możliwe, to włącz powiadomienia SMS o każdej wykonywanej transakcji.
 8. Nie kopiuj numerów rachunków bankowych do przelewów („kopiuj-wklej”), ale wpisuj je samodzielnie i dokładnie weryfikuj.
 9. Nie korzystaj z bankowości elektronicznej za pośrednictwem niesprawdzonych połączeń (np. publicznej WiFi).
 10. Zadbaj, aby każde używane oprogramowanie pochodziło z legalnego i zaufanego źródła.
 11. Jeżeli zaobserwujesz nietypowe lub podejrzane działania, niezwłocznie zgłoś ten fakt do banku, z którego usług korzystasz w ramach bankowości elektronicznej

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Polecamy lekturę comiesięcznego biuletynu OUCH!, zawierajacego zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów. Każde wydanie zawiera krótkie, przystępne przedstawienie wybranego zagadnienia z bezpieczeństwa komputerowego wraz z listą wskazówek jak można chronić siebie, swoich najbliższych i swoją organizację.

Pełna lista polskich wydań znajduje się pod adresem http://www.cert.pl/ouch.

Biuletyn OUCH! jest wydawany w 22 językach. Polska wersja biuletynu ukazuje się od kwietnia 2011 w ramach współpracy CERT Polska i SANS Institute. OUCH jest tworzony i konsultowany przez zespół ekspertów bezpieczeństwa z SANS Securing The Human.

Najnowsze wydania i pozostałe wersje językowe można też znaleźć pod adresem:

http://www.securingthehuman.org/resources/newsletters/ouch .

Instrukcja eBankNet

Instrukcja eCorpoNet

Kursy walut

Kursy walut2018-12-12 obowiązuje od godziny: 12:00
1 EUR4.1720
1 USD3.6806
1 CHF3.6789
1 GBP4.5991
więcej

Stawki referencyjne

WIBOR 1M - średnia 1,64
WIBOR 3M - średnia 1,71
więcej